Recenze dron TALI 50

Dron Tali 50 (můžeme ji najít také pod označením MJX X901) je bez nadsázky tou nejmenší hexakoptérou na světě. Je to opravdu drobek, ale výkonostně nezůstává příliš pozadu za svými většími soupeři. Na první pohled zaujme především svým pavoučím vzhledem. Tali 50 není vybavena kamerou, slouží pouze pro akrobatické létání a je vhodnější spíše pro začátečníky a méně náročné piloty.

 

Tali 50

Zdroj: rcprofi.cz

Konstrukce

Tali 50 je hexakoptéra, je tedy vybavena 6 motory a vrtulemi. To umožňuje nést větší zátěž, která je v tomto případě soustředěna do baterie (3,7V 180 mAh Li-Pol). Výdrž Tali 50 je díky tomu obdobná jako u větších hexakoptér. 2 motory navíc také zajišťují vyšší výkon a tedy i rychlost a hexakoptéry jsou oproti kvadrokoptérám schopné vystoupat výše. Další výhodou hexakoptér obecně je větší bezpečnost, neboť i při výpadku jednoho z motorů je dron ještě ovladatelný dostatečně na to, aby s ním mohl pilot bezpečně přistát – to lze u kvadrokoptér jen stěží. Samozřejmě do značné míry záleží na tom, jaký motor je vyřazen z provozu a jak moc je jeho nefungováním ovlivněna stabilita hexakoptéry.

Velkost

Tali 50 je momentálně nejmenší hexakoptérou na trhu, její rozměry jsou 8,6 x 8,6 x 2 cm a její hmotnost je zhruba 22 gramů. Hmotnost má vzhledem ke svým rozměrům o něco větší, než by se dalo očekávat. Díky ní je však stabilnější i při lehce silném větru. Na stabilnost této hexakoptéry má vliv také 6 motorů, které jsou stejnosměrné a opravdu výkonné. Konstrukce je převážně z plastu. Tělo hexakoptéry a zejména vrtule nejsou chráněny žádnými kryty, přesto je konstrukce poměrně silná a odolná. Menší nárazy a pády z menší výšky by hexakoptéře neměly výrazně ublížit. V balení je pro případ nouze 6 náhradních vrtulí. Dále v něm obdržíte vysílač (2,4 GHz), USB nabíječku a manuál. Dokoupit je nutné pouze 2 AAA baterie do vysílače. Pro jejich vložení je nutné odšroubovat zadní kryt na vysílači, k odšroubování je potřeba malý křížový šroubovák. Ten rovněž užijete v případě, že budete potřebovat vyměnit baterii na hexakoptéře. Tali 50 je k dostání v bílé a černé barvě. Bílá barva je vhodnější pro let za podmínek s nižší viditelností, např. ve tmě. Hexakoptéra je však vybavena LED světly na ramenech s vrtulemi – dvě červená světla vepředu, 4 modrá vzadu.

Tali 50

Zdroj: heureka.sk

Ovládání

Hexakoptérka Tali 50 je ovládaná pomocí dálkového pákového ovladače (2,4 GHz). Ovladač je poměrně malý, někomu sedne tak akorát do ruky, někomu menší rozměry vadí. Dobrá zpráva ale je, že tento ovladač používá stejný protokol jako ovladače modelů x600, x800 i x900, které jsou poměrně větší a které je tedy možné používat místo původního. Na původním ovladači se dá mimo jiné nastavit, zda budete plyn ovládat levou nebo pravou páčkou. Po zapnutí hexakoptéry (malé tlačítko v zadní části) a ovladače posuňte levou páčku nahoru a dolů, světelná kontrolka na ovladači začne blikat, poté tento pohyb ještě jednou zopakujte, kontrolka se rozsvítí a ovladač a hexakoptéra jsou propojené. Pro kalibraci stačí pohnout oběma páčkami na ovladači dolů a doprava.

Rýchlostní stupně

Na výběr je ze 3 rychlostních stupňů, mezi nimi se přepíná stisknutím levé páčky, změna je oznámena i zvukovým signálem – dvě pípnutí po přepnutí na střední rychlost, tři pípnutí při nejvyšší rychlosti. Při nejnižší rychlosti se hexakoptéra pohybuje opravdu pomalu, tento stupeň je tedy ideální pro začátečníky, kteří se teprve seznamují s ovládáním. Při nejvyšší rychlosti se hexakoptéra pohybuje až překvapivě rychle – pozor si dejte především na to, aby vám neuletěla příliš daleko z dosahu ovladače. S Tali 50 je možné provádět flipy dvěma způsoby. Jedním je stisknutím přednastaveného tlačítka, kdy se hexakoptéra otočí o 360°při jakékoliv rychlosti. Druhý způsob je možný pouze při nejvyšším rychlostním stupni, kdy stačí pohnout pravou páčkou dopředu nebo dozadu o více než 90 %. To je na jednu stranu mírné usnadnění, kdy stačí páčkou ovládat pohyb hexakoptéry a mírným posunutím ji nechat udělat flip. Na druhou stranu, pokud máte zapnutý nejvyšší stupeň rychlosti a létáte venku při silnějším větru a potřebujete vynaložit větší rychlost, aby šla hexakoptéra ovládat, při tomto nastavení vám místo pohybu dopředu nebo dozadu začne nekontrolovatelně dělat flipy. Kvůli tomuto nastavení je bohužel pro mnohé uživatele ovládání Tali 50 nepříjemné. Navíc se vzhledem ke své vyšší hmotnosti z flipů hůř vzpamatovává. To v praxi znamená, že při flipu klesne hexakoptéra o poznání dolů a trvá chvíli, než začne reagovat a stoupat. Z toho důvodu je bezpečnější provádět flipy ve větší výšce, aby nehrozil pád nebo náraz o zem. A čím déle je hexakoptéra v provozu, tím slabší je její ovládání, flipy proto raději provádějte hned na začátku.

Kamera

Kamera v této hexakoptéře není zabudovaná.

 

Baterie

Kapacita baterie je 180mAh, což vystačí na přibližně 5 minut letu. Baterie se dobíjí pomocí USB kabelu, a to přibližně půl hodiny. Je uložená v krytu ve spodní části hexakoptéry a připevněna několika šrouby. Pokud ji budete chtít vyměnit, musíte odejmout celou spodní část hexakoptéry. Slabá výdrž baterie je signalizována blikáním LED světel na ramenech dronu. K signalizaci však dojde těsně před vybitím, hexakoptéra při nižší baterii začne rychle klesat a čas na reakci je opravdu krátký, proto si čas raději hlídejte.

 

Dolet

Dosah hexakoptéry Tali 50 by měl být až 50 m do dálky, jak vysoko vyletí, aniž by ztratila kontakt s ovladačem, se nezměřilo. S dosahem je trochu problém, neboť mnoho uživatelů ma tu zkušenost, že jakmile se hexakoptéra dostane mimo dosah ovladače, je naprosto neovladatelná.

Hodnocení dron Tali 50

O Tali 50 lze říci, že je malá, ale šikovná. Její design se výrobcům opravdu povedl, ačkoliv pro některé uživatele může být nepříjemný větší hluk, který při létání vydává. Trochu problematické je její ovládání, zejména při zapnutí nejvyšší rychlosti, kdy hexakoptéra posunutím páčky pro pohyb na maximální dosah dělá flipy, ale také při létání venku, kdy se dostane mimo dosah ovladače. Některým uživatelům takto hexakoptéra jednoduše uletěla, jiným zůstala na stromě apod. Především z tohoto důvodu je proto lepší používat hexakoptéru v interiéru, kde nic takového nehrozí. Nejnižší rychlost je ideální pro začátečníky, ale pokud si na ovládání Tali 50 zvyknete, nebude pro vás problém ani rychlost nejvyšší. Pokud se vám menší drony líbí určitě si pročtete recenzi drona BLADE NANO QX FPV 2 BNF.


Koup drona Tali 50 za nejlepší cenu


KameaOvladačDoletVýdrž baterie
bezdálkový, pákový, 2,4 GHz50 m5 minut

TALI 50

6.6

SPOLEHLIVOST

8.0/10

VÝKON

7.5/10

KONSTRUKCE

8.0/10

DOBA LETU

3.5/10

ŘÍDÍCÍ VZDÁLENOST

6.0/10

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: