PRVNÍ DRON ARÉNA V JAPONSKU

Drony jsou opravdu neuvěřitelná zařízení. Nabízí nám možnost sledovat svět z výšky několika desítek metrů – a přitom stát nohama pevně na zemi. Umožňují nám pořizovat dechberoucí záběry, ať už v podobě fotografií nebo videí. A pro spoustu lidí přinášejí odreagování v podobě vzdušné akrobacie a to je jeden z důvodů proč byla v Japonsku vybudována dron aréna

Že jejich oblíbenost roste, je tedy pochopitelná věc, navíc stále více očividná. Dnes je i v České republice poměrně běžnou záležitostí vidět venku skupinu lidí radostně pozorující oblohu a z dálky slyšet nepatrný bzukot vrtulí naznačující, že tam nahoře se právě prohání nějaký dron. Používání dronů není ale jen trendem pro zábavu. V poslední době proniká využívání dronů i do profesionální oblasti. S pomocí dronů jsou natáčena unikátní videa či dokumenty a z akrobatického létání se pomalu, ale jistě stává sport. Důkazem toho jsou mimo jiné vzrůstající počty „dronistů“ registrovaných po celém světě či nárůst různých vyhlášek a zákonů, které země napříč kontinenty přijímají, aby zajistily bezpečný „let“. A důkazem vzrůstající obliby a profesionality létání s drony může být také nově otevřená dron aréna v Japonsku.

Kdy začala dron aréna fungovat?

V sobotu 21. října 2017 byla v Tokiu slavnostně otevřená DJI Arena. Postavit ji nechala známá společnost DJI, podle níž se aréna také jmenuje. DJI je čínská technologická společnost ze Šen-čenu. Ačkoliv vznikla teprve v roce 2006, patří dnes mezi nejvýznamnější výrobce (nejen) dronů. Společnost DJI má navíc současné době největší vliv v oblasti civilního využívání dronů (podle časopisu Economist). Není tedy vůbec náhodou, že právě tato společnost se rozhodla své znalosti a zkušenosti z oblasti bezpilotního řízení přenést i do větších měřítek. DJI Aréna v Japonsku není první svého druhu. V září roku 2016 otevřela společnost DJI podobnou arénu v Jižní Koreji. Důvodem vybudování těchto arén je podle představitelů společnosti zejména snaha o vylepšení pohledu na celý ekosystém UAV (zkratka anglického Unmanned Aerial Vehicle, tedy bezpilotní letadlo nebo dron). „UAV technologie mají obrovský potenciál. Mění náš pohled na svět a mají pozitivní dopad na život lidí. Naším cílem je zvýšit dostupnost, spolehlivost a snadnější používání bezdrátové technologie pro každého,“ řekl na slavnostním otevření oblastní ředitel DJI Korea Moon Tae-hyun.

Naco je komu aréna pro drony?

Dron aréna byvudována s cílem společnosti DJI zvýšit oblibu dronů. Její představitelé jsou přesvědčeni, že právě drony znamenají budoucnost a jejich využití je daleko širší, než jak jsme doposud zvyklí. I proto se rozhodli postavit tyto arény, aby si zde lidé, kteří s drony zatím nemají žádné či jen velmi malé zkušenosti, tato bezpilotní letadla vyzkoušeli. Chtějí, aby i prostřednictvím jejich arén lidé zažili to neskutečné vzrušení při ovládání dronu a také aby zjistili, co všechno je s tímto zařízením možné. Cílí rovněž na profesionály z oborů, kterým mohou drony nabídnout neuvěřitelné možnosti.

Japonská aréna disponuje 575 metry čtverečními. Okruhy jsou nastavitelné podle potřeb nebo úrovně návštěvníků. Jejich součástí jsou především rámy s LED světly. Stěny této „létací“ části arény jsou pokryté bezpečnostními sítěmi, které zabezpečují drony při nárazech a zmírňují možné škody. V areálu arény se nachází také maloobchod, kde je možné zakoupit si všechny drony společnosti DJI. Od těch pro běžné užívání, přes profesionální až po zařízení určená ke komerčním a obchodním účelům. K dispozici je zde návštěvníkům také technická podpora.

Pro koho je aréna určena?

Dron aréna je určená jak začátečníkům, tak zkušenějším pilotům. Ti zkušenější si zde mohou vyzkoušet náročnější kousky a vylepšit své dovednosti. Zejména má však DJI Aréna sloužit začátečníkům. Hlavní myšlenkou totiž bylo poskytnutí bezpečného místa pro nezkušené piloty, kteří se nemusí obávat, že svůj – mnohdy ne úplně levný – stroj zničí neobratným ovládáním. Čím propracovanější nové drony jsou, tím roste jejich cena a zcela logicky také obavy majitelů. Bezpečnost je pro DJI opravdu důležitá, což dokazují i jejich vlastní stroje. Nejen že při jejich výrobě dbají na zákonné požadavky různých zemí, aby jejich klienti neměli s používáním DJI dronů žádné problémy. Zaměřují se také na konstrukci a technologii dronů, u nichž jim nejvíce záleží právě na tom, aby let s jejich dronem byl co nejvíce bezpečný pro všechny – pro dron samotný, pro pilota i pro případné kolemjdoucí.

Dron aréna v Japonsku je otevřená široké veřejnosti, je však možné si ji pronajmout za účelem uspořádání soukromé párty nebo firemního večírku.  Je to místo, kde si zalétat s dronem mohou i ti, které by vůbec nenapadlo to někdy zkusit. A možná zjistí, jak úžasná zábava to je. Fungovat by zde měla také dronová škola, pro malé i velké. S pomocí profesionálních pilotů se zde návštěvníci dozví o veškerých zásadách, které je při létání s drony nutné dodržovat, stejně jako o všech možnostech, které tato zařízení nabízí. Filosofií společnosti DJI je seznamovat co nejširší možnou veřejnost o výhodách dronů a jejich pozitivním vlivu na společnost. Proto je možné pořádat v aréně také školní a naučné výlety. Postavení podobných arén je bezesporu jedním z těch nejlepších způsobů, jak oblíbenost dronů zvýšit. Společnost DJI má v plánu vybudovat i další arény, zatím ale ještě není jasné ani kdy to bude, ani kde to bude. Trochu jisté ale je, že než se dočkáme podobné arény u nás, případně u některého z našich sousedů, ještě nějaký ten čas uteče. V případ, že se vám článek líbil kouknite také na naši facebook stránku kam přidáváme novinky ze světa dronů.

Ilustrační obrázek: wearechampionmag.com

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: